صحنه رو تصور کنین: کارمندی که بر خلاف تعهدش، اما روند بازده اش پایین میاد، کارمندی که در جلسه با شما از نگاه کردن به چشماتون فرار می کنه، و حتی بدتر از اینا کارمندی که به خود و تاثیرش در پیشرفت شرکت شما و کار و کاسبی تون ایمان نداره هنوز!

چیجوری با اینجور کارمندانی رفتار کنین؟ این مقاله از سری مقالات «رهبری تیم»، به شما کمک می کنه. با «۵ راه واسه افزایش بازدهی کارمندانتان» آشنا شید.

یه) یه هدف و دوربرد روشن

مرحله اول واسه انرژی دادن به کارمندان اینه که به اونا نشون بدین که چی درانتظارشانه! اگه به کاراشون به درستی عمل کنن چه هدفی نصیبشون میشه؟ هدف و دوربرد شرکت چیه؟
برخلاف یه دستور کار، که درکمال بی روحی، فقط کارایی که باید واسه شرکت انجام شه رو گوشزد می کنه، یه دیدگاه و دوربرد، با ایجاد علاقه و شوق و هیجان،به کارمندان اشتیاق عمل می بخشه.

دوربرد میگه که شرکت حالا کجاس،کجا قراره برسه وچگونه باید این راه رو طی کنه!

دو) همه تو یه جهت

مطمئن شید که اهداف کوچیک و جزیی هر کدوم از افراد هم جهت با هدف بزرگ شرکت قرار بگیره.کارمندان باشوق و ذوق، میتونن تصمیم بگیرن، اونا می تونن تصمیماتی کوچیک و مهم واسه شما بگیرن. تصمیماتی که می تونه شرکت رو از کشتی در گل نشسته ای،به یه ناو قاره پیما بدل کنه!

کارمندان اگه تشویق شن،اهداف کوچکشون رو درراستای دلخواه شما قرار میدن!پس بهتره به جای اینکه یه شرکت پر از اجساد متحرک جفت و جور کنین ، به کارمندان روحیه بدین!

روحیه

سه) تلاش و نتیجه تلاش

اگه می خواید کارمندانی داشته باشین که به تنهایی و بدون حضور شما، بخشی از کارای شرکت رو اونطور که می خواید پیش ببرن، به آدمایی که تا حدودی موفق به این کار  بودن، جایزه بدین!

بذارین همه بتونن نتیجه تلاش خود رو در شرکت تون ببینن! با اینکار، شما علاوه بر تشویق کارمندتان واسه ادامه کار، دیگه کارمندان رو هم به شرکت کردن در فعالیتای مطلوبتان جهت می دین.

چهار) دست اندازه ها

از هرچیز که باعث پریشونی و گیجی در کارمندانتان می شه، صرف نظر کنین! قوانین سخت،عادتای شغلی غیر قابل تحمل و…

تلاش کنین یه فرهنگ کلی و همه پسند در عین حال قانون مدار و فعالیت محور رو در شرکت جا بندازین! و هرچه با اون فرهنگ، که مقبول همه اعضاه،اختلاف داره رو رفع کنین.

حتی واسه تشویق و انرژی دادن به کارمندان، تسهیلات و وسیله مورد نیازشون واسه موفق شدن رو دراختیار بذارین.

به طور خلاصه هرچیزی که به انرژی دادن به کارمندانتان منجر می شه رو در دسترس بذارین و محیا کنین و از قوانین و اتفاقات و روندها و ابزارآلات دلسرد کننده دوری کنین. یادتون باشه که شرکت شما، با کارمندانش معنی می شه!

پنج) نپلکید!

بعضی کارفرمایان فکر می کنن که باید همیشه تموم حرکات کارمندان رو تحت نظر بگیرن، درحالی که بهتره پس از اطمینان از راه حل کارمند،اونو به حال خود بذارین و اجازه بدین تا به روش خود و با ذهن خود کار رو بکنه.

راه حل

مانند روح سرگردان شرکت نباشین!

بعضی وقتا حضور شما باعث ایجاد استرس و نگرانی در کارمندان می شه، به اونا فضای مورد نیازشون رو بدین، و باور کنین که اونا هم آدمایی باهوش و بااستعداد هستن!
باهوش
بعضی وقتا بهترین روش واسه ایجاد انگیزه، انتقال قدرت و ازادی به خود کارمندانه. بذارین تا اندازه ای خودشون کارا رو پیش ببرن. با این کار شما علاوه بر داشتن شرکتی پویاتر، به ایجاد حس اطمینان در روابط کاری کمک کردین!

بیل گیتس همیشه میگه: «در آینده،رهبران، کسائی هستن که به بقیه انگیزه و انرژی میدن».