طرز کار انواع مبدل حرارتی صفحه ای چگونه است؟

طرز کار انواع مبدل حرارتی صفحه ای چگونه است؟
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

برای سفارش و خرید انواع مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت ها (اورجینال و غیر اورجینال) با قیمت مناسب و کیفیت استاندارد با ما در تماس باشید.

برای هرگونه مشاوره و اطلاعات جهت طراحی خطوط پاستوریزاتور، خرید دستگاه پاستور، انواع مبدل های حرارتی صفحه ای، قطعات یدکی مبدل های حرارتی صفحه ای، قطعات یدکی دستگاه پاستوریزاتور (انواع پلیت ها و گسکت ها) اورجینال و غیر اورجینال با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب با شما همراه هستیم.

عیب اصلی مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت (Brazed Plate Heat Exchanger) این است که نمی توان قطعات آنها را تعویض کرد؛ بنابراین تعمیر و تمیز کردن مبدل حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت ها غیر ممکن است یا حداقل بسیار سخت است، و تعداد صفحات غیر قابل تغییر می باشد.

با توجه به این که صفحات با فاصله کمی در کنار هم قرار گرفته اند و مقدار سیال به کار رفته در مبدل کمتر است، سریع تر نسبت به تغییرات شرایط کارکرد پاسخ می دهد و در نتیجه کنترل آن راحت تر و سریع تر قابل انجام است.

واشرهای مورد استفاده برای دمای کمتر از 120 درجه سانتی گراد از نوع EPDM می باشند که برای انتقال بخار و آب مورد استفاده قرار میگیرند.

سایر قطعات: همچنین از اجزای دیگری نظیر: پیچ های فشار، تکیه گاه ها، صفحات اضافه، میله حامل، واشرهای آب بند و …

اشکال دیگری از مبدلهای حرارتی را در شکلها ملاحظه می کنید. انواع مبدلهای حرارتی کدامند؟ واشرهای مبدل حرارتی صفحات، همچنین به عنوان واشرهای لاستیکی مبدلهای حرارتی بشقاب شناخته می شوند، به ویژه برای مهر و موم کردن واشر در مبدل های حرارتی بشقاب استفاده می شود.

واشرهای مبدل حرارتی صفحه ای علاوه بر آبند کردن، جهت جریان سیال را نیز هدایت می کنند. در مبدل حرارتی صفحه ای واشردار، هرگونه نشتی سیال به دلیل نقص آب بندی واشرها یا گسکت های مبدل حرارتی صفحه ای، مایع دیگر را آلوده نمی کند و فقط به بیرون هدایت می شود.

قسمت دایره ای واشر بر روی هر صفحه، مانع ورود سیال به صفحه شده و آن را به دهانه ی بعدی هدایت می نماید.

بطور کلی همانطور که از نام مبدل حرارتی مشخص است، مبدل های حرارتی وظیفه تبادل حرارت بین دو سیال را بعهده دارند.

مبدل جرارتی صفحه ای در تاسیسات ساختمان جهت تبادل حرارت بین دو سیال که عموما آبگرم یا بخار آب با آب سرد است بوده و به خصوص در تامین آبگرم بهداشتی در ساختمان استفاده می شوند.

این صفحات فلزی باعث تبادل حرارت بالا بین سیال سرد و گرم می شوند. در مدلهای مختلف انواع مبدل گرمایی، تنها نحوه عملکرد و شیوه تبادل انرژی و دما متفاوت است.

لذا در طراحی خطوط پاستور و طراحی مبدل حرارتی صفحه ای، نوع پلیت های مبدل حرارتی، متریال پلیت های مبدل حرارتی صفحه ای، چینش پلیت ها و تعداد پلیت های مبدل حرارتی صفحه ای در عملکرد بهینه مبدل حرارتی بسیار حایز اهمیت است.

یکی دیگر از انواع مبدل های حرارتی صفحه ای، بریز پلیت ها یا مبدل حرارتی صفحه ای جوشی هستند. تجهیزات مورد استفاده برای کاهش دمای بخار به دمای مایع با گذاشتن گرما به مایع دیگر یکی از جریانات بخار است که باید متراکم شود، معمولاً بخار از بالای ستون تقطیر یا تقسیم می شود.

پوسته نوع G: این پوسته در مرکز دارای دیواری افقی میباشد که دو انتهای آن برداشته شده، بدین وسیله جریان در پوسته به دو نیم تقسیم میشود.

توجه داشته باشید به دلیل این شکل خاص از لوله ها تعداد لوله ها در داخل پوسته همیشه عددی زوج می باشد.

این مبدل از دو بخش لوله و صفحه تشکیل می شود که بخش لوله دارای چندین گذر و بخش صفحه تنها دارای یک گذر می باشد.

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار از تعداد مشخصی ورقه های نازک موجدار تشکیل یافته است. در مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار (Gasketed PHE)، پلیت ها یک قاب (Frame) را تشکیل می دهند؛ پلیت ها با هِدر (Headers) و میله هایی بسته می شوند.

مبدل های حرارتی که در اکثر واحد های صنعتی به چشم می خورند، در واقع دستگاه هایی هستند که شرایط مورد نیاز برای انتقال حرارت بین دو سیال مثلا مایع- مایع، گاز- گاز و یا گاز- مایع را فراهم کرده و عملیات انتقال گرما بین آن ها را تسریع می بخشند.

مبدل حرارتی صفحهای با استفاده از تعداد زیادی صفحات فلزی نازک،موجب تبادل حرارت بالا بین سیال گرم و سرد میشود.اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل میشوند.

این در حالیست که با توجه به وضعیت دمای خاص جکوزی ها، بایستی به سراغ مدلهای با ظرفیت تبادل حرارت بالا رفت.

بلکه بایستی از مدل مبدل استخر فلنج دار استفاده کنید. مبدل حرارتی فلنج دار استخر این امکان را به شما میدهد تا هدهای جلویی دستگاه را باز کنید.

از قرار دادن دستگاه در معرض عوامل شدید جوی پرهیز کنید. و تأمین قطعات یدکی دستگاه پاستوریزاتور و قطعات یدکی مبدل های حرارتی صفحه ای انواع واشرها و پلیت های مبدل حرارتی، با ما در ارتباط باشید.

در این مطلب سعی خود را بر آن داشته ایم مختصری مفاهیم کلیدی پاستور کردن یا پاستوریزه کردن و تفاوت آن را با هموژن کردن یا هموژنیزه کردن، توضیح دهیم و سپس به پاستوریزاتور ها و انواع مبدل های حرارتی صفحه ای و برند های اورجینال این صنعت و مدل های موجود در بازار ، بپردازیم.

اینکه از کدام روش برای پاستوریزه کردن استفاده شود بستگی به هدف پاستور کردن دارد. برای سفارش، طراحی و خرید خط پاستور و مبدل حرارتی صفحه ای با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب و بهینه، این پرسشنامه را پر کنید.

لاستیک اتیلن پروپیلن را می توان با مقدار زیادی روغن و پر از سیاه و سفید پر کرد. راه راه بودن روی پلیت ها سیال را مجبور می کند در مسیر پر پیچ و خمی عبور کند؛ فاصله بین هر صفحه 1 تا 5 میلی متر تنظیم می شود.

این شبکه در واقع همان مسیر حرکت سیال گرم و سرد است. ورودی جریان برای سیال سرد و گرم ورودی به صورت Mass Flow Inlet در نظر گرفته شده است و مقدار آن برای سیال سرد برابر 0.00361 Kg/s با دمای 276.5K و برای سیال گرم برابر 0.0045 Kg/s با دمای 286.2K در نظر گرفته شده است.

همانگونه که می دانیم مبدل های حرارتی قلب هر کارخانه ای است چه با هدف گرم کردن، سرد کردن، پاستوریزه کردن، و یا گرم کردن UHT، لذا در ذیل به انواع مبدل حرارتی صفحه ای که یکی از پرکاربردترین مبدل ها در صنایع مختلف هستند، می پردازیم.

همانطور که گفتیم یکی از انواع مبدل های حرارتی صفحه ای، مبدل های حرارتی صفحه ای واشرداراست. پیشنهاد ما برای کنترل هزینه و قیمت در طراحی مبدل حرارتی صفحه ای و حتی قطعات یدکی مبدل حرارتی صفحه ای، دقت و وسواس در جهت انتخاب سازنده مبدل حرارتی صفحه ای مورد نظرتان است.

اگر در انتخاب درست مدل مبدل حرارتی صفحه ای براساس سازنده معتبر و قابل اطمینان، در ابتدا دقت به خرج دهیم، در آینده نه تنها هزینه به سیستم صنعتی مان بر می گردد بلکه خیال خود را از مشکلات آتی که ممکن است تنها به دلیل کم کردن هزینه ها گریبان گیرمان شده، راحت کنیم.

اگر مایعات داخل مبدل شروع به مخلوط شدن با هم کنند، این نشان میدهد که صفحات در درون مبدل نشتی دارند.

صفحات یک سطح بسیار بزرگ تولید می کنند که امکان انتقال سریع را فراهم می آورد. نبودن گسکت, این امکان را به ما می دهد تا از سیالات با دما های بالا و مواد شیمیایی آسیب زا در آن استفاده کنیم.

ما در ادامه تعدادی از سازندگان مبدل حرارتی صفحه ای اورجینال و مطرح را معرفی کرده ایم اما همانطور که می دانیم قیمت طراحی مبدل حرارتی صفحه ای اورجینال تقریباً 4 یا 5 برابر بیشتر از طراحی مبدل حرارتی صفحه ای غیراورجینال است.

این تفاوت قیمت مطلق نیست و بستگی دارد مبدل حرارتی صفحه ای غیراورجینال ساخت کدام کشور و سازنده ای باشد.

طراحی و ساخت مبدل حرارتی صفحه ای می تواند به دو صورت انجام گیرد: طراحی مبدل حرارتی صفحه ای با سازنده های اورجینال و طراحی مبدل حرارتی صفحه ای با سازندگان غیراورجینال.

در مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار با واشرها می توان، فشار و دما را کنترل کرد. وقتی تفاوت زیادی بین اندازه جریان دو مایع وجود دارد، مبدل می تواند دو بار با سیال با سرعت جریان کمتر کار کند تا افت فشار یا سرعت جریان سیال خاص، در کانال ها را متعادل کند.

در این روش، آشفتگی سیال، حتی در سرعت ورودی کم، نیز زیاد است و جریان در دِبی پایین از ورقه ای (پلیتی) به آشفتگی عبور می کند.

در مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار، حداکثر درجه حرارت مورد استفاده در آب بند کردن مبدل های صفحه ای بین 80 درجه تا 200 درجه سانتی گراد می باشد در حالی که فشار تا 25 بار نیز می رسد.

در واقع سیال تمایل دارد در کانال های اول مبدل حرارتی نسبت به کانال های آخر مبدل حرارتی بیشتر توزیع شود تا افت فشار را متعادل کند.

یک سیال در لوله ها جریان می یابد در حالی که سیال دیگر درون پوسته و از روی لوله ها عبور می کند.

با افزایش تعداد صفحات، توزیع سیال کاهش می یابد و در نتیجه سبب کاهش عملکرد مبدل حرارتی صفحه ای می گردد.

در پاستوریزاسیون در دمای پایین، هدف سلامت غذاست و در طی آن عوامل بیماری زای درون غذا یا شیر از بین می رود و آلودگی آن کاهش می یابد.

در روش پاستوریزاسیون در دمای بالا، هدف، از بین بردن عوامل بیماری زای رویشی، باکتری های آلوده و تغییر دادن ماهیت سرم پروتئین موجود در شیر است؛ این روش مناسب برای ساخت ماست می باشد چون سینرزیس در آن اتفاق نمی افتد.

دمای از قبل تعیین شده بستگی به مقاومت گرمایی عوامل بیماری زای درون شیر دارد. آن 3 را با ضد پیری، عایق الکتریکی و مقاومت به اوزون مشخص می کند.

مایعات در کانال ها می توانند بصورت سری ( سریالی ) و یا موازی با ایجاد تنظیمات ضد جریان یا موافق جریان عبور کنند.

چینش موازی با کانال های جریان متناوب برای دبی بالا با افت دمایی متوسط مورد استفاده قرار می گیرد و البته کاربرد بیشتری دارد.

همچنین می تواند برای پوشش سیم و کابل و مواد با ولتاژ بالا و ایزوله های با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار گیرد.

تنها کافی است برند مورد نظر و اطلاعات فنی مبدل حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز درخواستی را اعلام کنید یا در صورت درخواست بریز پلیت معادل، ابعاد بریز را در اختیار ما قرار دهید. Con te nt h᠎as been g​ener​at​ed ᠎wi th G​SA C ontent Gen er​ator D emoversi on .

جنس واشرها در مبدل حرارتی صفحه ای واشردار، در انواع مختلف لاستیک بوتیلی (Butyl Rubber) یا سیلیکونی (Silicone Rubber) است؛ در ذیل انواع مواد یا متریالی که در ساخت واشر یا گسکت مبدل حرارتی صفحه ای واشردار مورد استفاده قرار می گیرند، آورده شده است.

این نکته در هنگام خرید بسیار مورد توجه خریداران قرار می گیرد. در نهایت این سیال ها به شکل یک در میان در کانال های ایجاد شده به وسیله صفحه ها حرکت کرده و انتقال گرما با راندمان بیشتری انجام می شود.

مبدل حرارتی سیستم انتقال حرارت می باشد که دارای وظیفه انتقال حرارت بین دو و یا چند سیال که دارای دما های متفاوتی هستند می باشد .

در هنگام راه اندازی مبدل حرارتی صفحه ای ، توصیه می شود که از صافی روی ورودی های سیال استفاده شود .

دارد. بد نیست بدانید که منظور از ویژگیهای مثبت و منفی سیال، همان طبیعت و ماهیت آن است. پس بسرعت می توان فهمید که مسیر ساخته شده برای سیال، آشفته است، در واقع سطح مقطع، دایماً تغییر می کند.

باید بگوییم که فروشگاه آنلاین ترموتجهیز به عنوان اولین و بزرگترین سایت تخصصی فروش عمده محصولات صنعت ساختمان در ایران، توانسته است با اخذ نمایندگی رسمی اکثر برندهای معتبر بازار تاسیسات و ایجاد تنوع بسیار بالای در کالا، گامی بزرگ در تامین تمام نیازهای کالایی شما همکاران و فروشندگان گرامی بردارد.

فرآیند کنترل در این نوع مبدل ها سریع تر انجام می گیرد. او شراب را در مدت زمانی معین تا دمای پایین تر از دمای جوش آن گرم کرد و از فساد شراب تا زمانی قبل از آلودگی مجدد، جلوگیری کرد.

اما آنچه ما را بر آن می دارد که از مبدل های حرارتی صفحه ای استفاده کنیم مزایا و قابلیت های عملکردی مبدل های حرارتی صفحه ای در صنایع مختلف است.

هموژنیزه کردن فرایندی است که در آن گلبول های چربی در شیر شکسته می شود. هموژنیزه شدن شیر در طی فرایند پاستوریزه کردن آن انجام می شود.

این فرایند به گونه ای انجام می شود که طی آن شیر مجدد آلوده نگردد. روش پاستوریزه در دمای پایین همه عوامل بیماری زای درون شیر را از بین می برد اما ویژگی های فیزیکی-شیمیایی آنرا حفظ می کند.

دما و مدت زمان روش پاستوریزاسیون در دمای بالا می تواند: 140 درجه سانتی گراد به مدت 2 ثانیه و یا 85 درجه سانتی گراد به مدت 30 ثانیه و یا 90 درجه سانتی گراد به مدت 20 ثانیه باشد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.