اوپراتور چیلر پلیت چیست

اواپراتور چیلر چیست بیلدینگ پلاس (4) – رازی تجهیز
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

بنابراین با کاهش دمای محیط امکان چگالش مبرد در کندانسور وجود دارد. در این مورد کندانسور مبرد داغ را با هوای محیط خنک نمیکند، بلکه از آب خنک شده در برج خنک کن (cooling tower) استفاده میکند.

مخصوصا در مناطق مرطوب که دمای مرطوب محیط بالا است، استفاده از چیلرهای آب خنک پیشنهاد نمی­گردد. بنابراین چیلرهای هوا خنک باید در محیط بیرون نصب شوند.

فیلتر درایر جهت حذف رطوبت و ذرات جامد موجود در سیکل تبرید، قبل از شیر انبساط نصب می­گردد. صفحه پلیت ها میکروارگانیسم هایی که در داخل شیر و یا خامه باعث فاسد شدن آن می شوند را از بین می برند و با انتقال سریع حرارت باعث می شوند که بدون از بین رفتن مواد مغذی شیر و یا دیگر مواد غذایی هر چه سریع تر استرلیزه شوند.

چیلرها با کمپرسور اسکرال در ظرفیت­های پایین موجود هستند و نحوه کنترل ظرفیت در این چیلرها با افزایش تعداد کمپرسورها و تعداد مدارهای دستگاه امکانپذیر است.

تکنولوژی کمپرسورهای اینورتر آخرین تحول در موتور کمپرسورها است. از آنجاییکه کمپرسور تنها در زمان بار کامل با دور حداکثر کار می­کند و در زمان بارهای جزیی دور موتور کمپرسور متناسب با بار پروژه تغییر می­کند در نتیجه علاوه بر کاهش مصرف انرژی، اصطکاک قطعات کمپرسور نیز کاهش یافته و عمر مفید قطعات افزایش می­یابد.

این مدل از اواپراتورها نسبت به رسوب آب حساس هستند و در صورت بالا بودن سختی آب، به مرور زمان منجر به ایجاد رسوب شده و انتقال حرارت از سطح مبدل کاهش پیدا می­کند.

در داخل پوسته یکسری صفحات (Baffles) وجود دارد که با مغشوش کردن جریان آب منجر به افزایش انتقال حرارت می­شود.

شیر دستی در زمان پمپ دان کردن دستگاه مورد استفاده قرار می­گیرد تا مانع ورود مایع به کمپرسور گردد. در این صفحات به صورت یکی در میان آب و گاز مبرد جریان دارد و تبادل حرارت صورت می­گیرد.

در چیلرهای آب خنک از آب جهت انتقال حرارت با مبرد و تبدیل مبرد از حالت گاز به مایع استفاده می­گردد.

چون مبدل های صفحه ای به صورت روز افزون به عنوان اواپراتور در سیستم های تبرید استفاده می شوند، سیالت کاری اواپراتور های صفحه ای در غالب کارهای تحقیقاتی سیالات مبرد هستند اما باید توجه داشت که سیالات کاری غیر از مبرد ها نیز در مبدل های صفحه ای استفاده می شوند .

نوع سیالات : در مقدار تبخیر سیال و انتخاب متریال کوئل تاثیر مستقیم میگذارد. برای محاسبه اواپراتور باید بر اساس روابط ترمودینامیک و مکانیک سیالات عمل نماییم.

در بسیاری از پروژه­ها بار برودتی براساس شرایط حداکثر دما در تابستان محاسبه شود، در صورتیکه با توجه به تغییرات دمای هوا در فصول مختلف سال، در فصول میانی چیلرها در بارهای جزیی کار می­کنند.

در نوع جذبی عمل سرمایش با استفاده از انرژی حرارتی انجام می پذیرد. در صورت وجود رطوبت نیز با تغییر رنگ نشانگری که در وسط سایت گلاس است وجود رطوبت تشخیص داده می­شود به این ترتیب که رنگ زرد نشان­ دهنده وجود رطوبت و رنگ سبز نشان ­دهنده عدم وجود رطوبت است.

قیمت اواپراتور های پوسته و لوله نسبت به دیگر اواپراتور های دیگر کمتر است و می تواند فشار و دماهای بالا را تحمل کند و می توان این نوع از اواپراتور ها را تعمیر کرد.

برای یکنواخت نگه داشتن فشار کندانسور آبی با استفاده از خاموش و روشن کردن فن و یا استفاده از المنت داخل تشتک کندانسور دمای آب کندانسور چیلر بین دمای 32 تا 28 درجه سانتیگراد تنظیم می گردد.

سپس کنترلر تصمیم به باز کردن شیر انبساط جهت خروج مبرد بیشتر یا بستن شیر انبساط می­گیرد. ترنسدیوسر فشار، فشار اشباع در خروجی اواپراتور و سنسور دما نیز دمای گاز خروجی از اواپراتور را اندازه می­گیرد.

جهت حل این مشکل در صورت استفاده از مبدل پلیتی باید از سختی­گیر و صافی با مش مناسب در مسیر ورودی آب استفاده گردد.

این مدل از اواپراتورها مشابه مدل Bare Tube هستند با این تفاوت که لولهها از میان یک صفحه عبور می کنند.

در آرایش خطی مربعی تعداد کمتری اواپراتور پلیت از لولهها در یک سطح معین جا میگیرند بنابراین انتقال حرارت کمتر خواهد بود همچنین در این آرایش کمترین مقاومت در برابر جریان وجود دارد و در نتیجه افت فشار کمتری بوجود میآید.

در صورتیکه دبی آب سیستم کمتر از حداقل دبی لازم جهت راه اندازی چیلر باشد، چیلر روشن نمی­شود. سایت گلاس در خط مایع و قبل از شیر انبساط نصب می­گردد.

جهت کنترل فشار مبرد قبل و بعد از کمپرسور سوییج High Pressure و Low Pressure نصب می­گردد. به این ترتیب از آتش سوزی و آسیب رسیدن به قطعات الکتریکی جلوگیری می­شود.

عملکرد این کمپرسورها مشابه محفظه احتراق ماشین است به این ترتیب که حرکت دورانی میل لنگ منجر به حرکت خطی پیستون شده و گاز مبرد را فشرده می­کند.

در نهایت رده انرژی دستگاه مشخص می­شود و در صورت اخذ این گواهینامه توسط هر محصول، مشخصات فنی محصول در سایت یوروونت به آدرسwww.Eurovent-certification.com قابل دسترسی است.

در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد میشود که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است، به دلیل سادگی و سهولت در نظافت و نگهداری این نوع اواپراتور، کاربرد بسیار وسیعی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد.

این مدل از سادهترین نوع اواپراتورهاست. همچنین هزینه تامین اولیه این چیلرها نیز بالا بوده و تعمیر و نگهداری کمپرسورهای سانتریفیوژ پیچیده­ است.

کمپرسورهای اسکرو سمی هرمتیک و قابل تعمیر بوده و بدلیل حرکت مارپیچ­ها با تلرانس بسیار کم روغن­کاری در آن­ها بسیار اهمیت دارد.

تعمیر دستگاه چیلر : برای بحث تعمیر چیلر ابتدایی به ایرادات موجود در سیستم اشاره داشته باشیم در صورت بروز مشکل بیشتر خارج از این مقاله دوستان می توانند با ایمیل با پشتیبانی۲۴ ساعته شرکت تماس حاصل نموده مشکل را در میان و مشورت بگیرند .

آب پس از انتقال حرارت با گاز مبرد گرم شده و جهت خنک سازی مجدد نیاز به برج خنک کن است.

بنابراین در صورت استفاده از چیلر­های آب خنک نیاز به تجهیزات بیشتری از جمله پمپ­های برج خنک کننده و سختیگیر است.

شیر برقی یا سلونوئید ولو بعد از کندانسور نصب می­گردد، در صورت خاموش شدن کمپرسور برق­دار شده و مسیر مایع خروجی از کندانسور را بسته و مانع از ورود مایع به کمپرسور می­گردد.

جهت جلوگیری از چگالش مبرد در صورت کاهش دمای محیط، دور فن­ها تغییر پیدا کرده و به این ترتیب گاز در دما و فشار مناسب از کندانسور خارج می­گردد.

همانطور که از نام آن پیداست این مبدل از دو جزء اصلی تشکیل شده است. کمپرسورهای سانتریفیوژ به نام کمپرسورهای توربو نیز شناخته می­شوند.

بنابراین تعدد کمپرسورها علاوه بر کاهش مصرف برق، منجر به افزایش راندمان دستگاه در بارهای جزیی می­شود و عمر مفید دستگاه را افزایش می­دهد.

بنابراین چیلرهای سانتریفیوژ در ظرفیت بالا دارای راندمان مناسب هستند و در بارهای جزیی علاوه بر کاهش راندمان دستگاه با ارتعاش و سرو صدای زیاد کار می­کند.

به منظور بالا بردن راندمان فصلی دستگاه، کمپرسور باید قابلیت کنترل ظرفیت را در بارهای جزیی داشته باشد. به این منظور استانداردهای مختلف پارامتر راندمان فصلی را تعریف کرده­اند.

حال برای اطمینان و تست سیم سوم که نول می باشد را همانطور که لامپ روشن است به ارت اتصال دهید و قطع کنید.

در اواپراتورهای فلودد نیاز به شارژ مبرد بیشتری است در نتیجه اواپراتورهای فلودد سنگینتر هستند. در کنار مزایای گفته شده هزینه اولیه جهت خرید این چیلرها بالا است همچنین تعمیر و نگهداری این کمپرسورها پیچیده بوده و نیاز به نیروی متخصص دارد.

از نظر تعمیر و نگهداری، کمپرسورهای اسکرال هرمتیک بوده و اغلب قابل تعمیر نیستند ولی هزینه اولیه خرید آن­ها کمتر است و در صورت از کار افتادن یکی از کمپرسورها بقیه کمپرسورها به کار خود ادامه می­دهند.

جریان مبرد و آب از دو مسیر مجزا وارد دستگاه شده و پس از تبادل حرارتی و تاثیر بر یکدیگر از آن خارج می شوند.

اواپراتور صفحه ­ای شامل صفحاتی است که به صورت موازی با یکدیگر قرار گرفته ­اند. یکی از مشکلات رایج چیلرهای سانتریفیوژ عملکرد آن­ها در بارهای جزیی است، این کمپرسورها برای جریان مبرد مشخصی طراحی شده ­اند در بارهای جزیی که نیاز به بار کمتری است میزان گاز مبرد ورودی به کمپرسور کمتر از مقدار طراحی بوده و گاز قادر به خروج از کمپرسور نبوده و کمپرسور دچار ارتعاشات شدید می­گردد.

در ادامه باید از سالم بودن فیوزها اطمینان حاصل شود. تولید این اواپراتورها در ظرفیت های ۲ تا ۱۴۰ تن انجام می شود و برای ایجاد ظرفیت های بالاتر باید در مدار تعداد دو یا چند دستگاه اوپراتور را به صورت موازی به هم متصل کرد.

کنترل فاز جهت بررسی تقدم و تاخر فازها نصب می­گردد و در صورتیکه فازها به درستی به دستگاه متصل نشده باشند خطای کنترل فاز بر روی برد دستگاه نشان داده می­شود و نمی­توان دستگاه را روشن کرد.

مینی چیلر آپارتمانی را می توان به صورت تک فاز تا 4 تن تبرید طراحی و تولید کرد. مجموعه فیلتر درایر و سایت گلاس چیلر برای این کار طراحی شده اند.

از مهمترین مزیت های آن تولید چیلر های کوچک در اصطلاح مینی چیلرها می باشد که به دلیل فراهم بودن کندانسور و بدون احتیاج به برج خنک کننده در ظرفیت ۵ تا ۲۰ تن طراحی و ساخته می گردد، که بسیار جهت چیلرهای صنعتی کاربرد فراوان دارد.

در این نوع سیستم ها نباید فشار کار کمپرسور از 240 پی اس آی افزایش یابد چون این نوع کمپرسورها بصورت رفت و برگشتی عملکرد دارد باعث فشار شدید به بوش های موتور گژن پین ها و یاطاقان های متحرک می شود.

چیلرها همچنین برای خنککاری تجهیزات تخصصی پرحرارت مانند دستگاه ام آر آی و لیزر استفاده میشوند. چیلر با کمپرسور اسکرال در این نوع چیلر ها که بیشترین کاربرد را در مصارف کیلو وات پایین دارد در چیلرها نوع خانگی کاربرد فراوان دارد.

بیشترین مصرف انرژی در چیلرها مربوط به مصرف برق کمپرسورها مخصوصا در زمان راه اندازی دستگاه است، حتی در صورت نصب سافت استارتر کمپرسور جریان برق زیادی مصرف می­کند درصورتیکه در کمپرسورهای اینورتر جریان راه اندازی بسیار کم بوده و اصطلاحا راه­ اندازی کمپرسوهای اینورتر نرم است.

در صورتیکه مبرد به شکل کف­ آلود باشد و یا در صورت مشاهده حباب مقدار مایع مبرد عبوری کم است.

چیلرهای هوا خنک مصرف برق بالاتری نسبت به چیلرهای آب خنک دارند در صورتیکه در چیلرهای آب خنک در اثر تبخیر سطحی درصد زیادی از آب مورد استفاده هدر می­رود، مصرف آب چیلرهای آب خنک حدود 5 gpm به ازای هر تن تبرید است که از این مقدارآب حدود یک درصد تبخیر می­شود.

مبنای کار برج خنک ­کن تبخیر سطحی آب جهت خنک سازی آن است. نحوه عملکرد شیر انبساط الکترونیک به این شکل است که در خروجی اواپراتور یک سنسور دما و یک ترنسدیوسر فشار نصب می­گردد.

با داشتن فشار اشباع در خروجی اواپراتور دمای اشباع متناسب با فشار توسط کنترلر خوانده می­شود. با نصب تجهیزات حفاظتی طول عمر دستگاه و قطعات چیلر مانند کمپرسورها، فن، کنترلر، پمپ­ها و …

This data was g​ener ated ​with GSA C on tent  Gener ator D em ov ersion.

چیلرهای اسکرو در ظرفیت­های بالا موجود هستند و از آنجاییکه امکان کنترل ظرفیت به صورت پله ­ای، پیوسته و یا با نصب اینورتور را دارند، در بارهای جزیی به خوبی پاسخگو بوده و راندمان بالایی دارند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.