دانلود پایان نامه

 

بیشتر سؤالات عادی که در مصاحبهای شغلی پرسیده می شن، سؤالات استاندارد هستن. اینکه بتونیم در مصاحبه به این دسته سؤالات، جوابایی مناسب بدیم بسیار مهمه. لازم نیس جوابی رو حفظ کنین یا سعی کنین به خاطر بسپارید، اما حتما قبل از مصاحبه سؤالات رو مرور کنین تا بدونین قراره از شما چه بپرسند و ایده ای کلی از جوابایی که ممکنه در طول مصاحبه به اونا بدین در نظر داشته باشین.

۱. راجبه خودتون واسه مون بگید

در جواب به این سؤال به صحبت در مورد مسائل مربوط به کار براتون کافیه. اصلا وارد جزئیات شخصی نشید، مگه اینکه به طور خاص در این مورد از شما سؤال کنن.

۲.راجبه شغل ایده آل تون بگید

بهتره جواب تون درباره یک کار خاص نباشه. واسه توضیح کار مورد علاقه تون واژهای عادی و قراردادی مثل «محیط کار صمیمی» و مثل اونو به کار ببرین.

۳. به چه دلیل شغل قبلی تون رو ترک کردین؟

یک جواب مثبت بدین، مثلا می تونین بگید: «من دنبال افقای روشن تری بودم.» پیشنهاد می شه که از کلمات نشون دهنده ی محدود کردن استفاده کنین تا مشخص شه که به دنبال فرصتای بهتر هستین.

۴. نقطه ضعف تون چیه؟

فورا همه مشکلات شخصیت تون رو واسه جواب به این سؤال ردیف نکنین! خونسردی تون رو حفظ کنین و نقاط ضعف بی اهمیتی که می تونن از نگاه دیگه ای نقاط قوت باشن رو نام ببرین.

شخصیت

شخصیت

۵. نقاط قوت تون چیه؟

سعی کنین همه نقاط قوت تون رو بگید. واسه اشاره مثالایی که تواناییاتون رو نشون میدن آمادگی داشته باشین.

۶. در مورد کارایی که اینجا انجام میدیم چه میدونید؟

واسه نشون دادن اطلاعات تون در این مورد، به طور دقیق و کامل اطلاعاتی رو که از سایت شرکت به دست آورده اید توضیح بدین، طوری که انگار سایت کامل ترین منبع واسه به دست آوردن اطلاعات در مورد شرکته.

۷. فکر می کنین به چه دلیل باید شما رو استخدام کنیم؟

سعی کنین با لحن متعادلی صحبت کنین تا به مصاحبه کنندگان بفهمانید، همون قدر که شما به این کار نیاز دارین شرکت هم به شما نیاز داره. هیچوقت خودتون رو با بقیه خواسته کنندها مقایسه نکنین.

۸. خودتون رو فرد موفقی میدونید؟

جواب ثابت واسه این سؤال «بله» است. موفقیت به معنی تحت کنترل داشتن کل دنیا نیس. همه دست آوردهای مهم در طول تحصیل و کار رو که تا همون لحظه به دست آورده اید رو توضیح بدین.

۹. به چه دلیل واسه اینجور مدت طولانی ای بی کار بودین؟

با صحبت از هر گونه فعالیت مفیدی که در این مدت داشته اید مثل شرکت در دوره هایی به خاطر افزایش اطلاعات، خودتون رو از این سؤال خلاص کنین.

۱۰. همکاران تون چه نظری درباره شما دارن؟

فقط تعریف و تشکرای معمولی که همکاران از کار شما می کردن رو بازگو کنین و مراقب باشین طوری صحبت نکنین که به نظر برسه دارین بزرگ نمایی می کنین.

۱۱. اگه استخدام شید به نظرتون چه مدت اینجا مشغول به کار هستین؟

اصلا با صحبت کردن در مورد دوره ای مشخص و تاریخ و زمانی خاص، جواب دقیقی واسه این سؤال ارائه ندین. پاسخی مثل «تا زمانی که هر دو طرف از کار راضی باشن.» واسه این سؤال مناسبه.

۱۲. فکر می کنین صلاحیت و لیاقت شما واسه این شغل بیشتر از چیزای مهم اینه؟

سعی کنین انتخاب کننده رو قانع کنین که واسه این کار مناسب هستین. هیچوقت در مورد سطح مدارک و گواهیای تحصیلی تون و تناسب اون با شغل مورد نظرتون با لحنی نامطمئن سخن نگید چون این کار نشون دهنده ی دودلی شما واسه دست یافتن بهش شغل هستش.

۱۳. درباره نحوه ی مدیریت تون توضیح بدین

با تأکید زیاد بر توانایی تون در ایجاد شکلای مختلف رابطه با همکاران و زیردستان توضیح بدین که همیشه می تونین مخاطب تون رو متوجه نکته اصلی کنین.

۱۴. اهل کار تیمی هستین؟

واسه چندمین بار، جواب به این سؤال یک «بله» ی محکم و بی درنگه. مثالای مختلفی از مواردی که به شکل گروهی تونسته اید با موفقیت و در زمان مقرر شده، پروژه هاتون رو به پایان برسونین رو واسه مصاحبه کننده اشاره کنین.

۱۵. فلسفه ی شما درباره «کار» چیه؟

واسه جواب به اینطور سؤالات هیچ صفتی به کار نبرین. فقط در مورد ارزشای کلی مورد قبول خودتون در محل کار و انرژی و اشتیاقی که می تونین به تیم بدین صحبت کنین.

۱۶. در یک کار تیمی ترجیح میدید چه مسئولیتی داشته باشین؟

سعی کنین خودتون رو طوری انعطاف پذیر نشون بدین که این احساس ایجاد شه که واسه شما فرقی نمی کنه، هدایت کننده ی گروه باشین یا دستورات شخص دیگری رو دنبال کنین.

۱۷. چه ویژگیایی در همکاران واسه تون آزاردهنده و ناخوشاینده؟

به مصاحبه کنندگان جواب بدین که می تونین با موافق کردن خودتون و برخورد آروم و مناسب با همه مسائل و با هر نوع همکاری کنار بیایید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نقطه سر به سر چیه و چیجوری محاسبه می شه؟ 

۱۸. به چه دلیل فکر می کنین می تونین در این شغل موفق شید؟

روی مهارت ها و تجربیات تون در محل کارای قبلی و فعالیتای تون موقع بحران، تأکید کنین تا مصاحبه کنندگان احساس کنن شما فرد شایسته ای هستین.

۱۹. کار بیشتر واسه تون مهمه یا پول؟

پول-نام-تصویر

جواب بدین که هر دو واسه شما مهم هستن. نباید با خودنمایی به این که یکی از این دو (کار یا پول) واسه تون بی اهمیته زیادی دست و دل باز یا برعکس به نظر برسین.

۲۰. کارفرمای قبلی تون بزرگ ترین نقطه قوت شما رو چه می دونه؟

باید مسائل مهم و خاصی که در محل کار قبلی تون پیش اومده رو نقل کنین. در صورتی که معرفی نامه یا تشویق نامه ای دارین به عنوان تأییدی بر حرفای تون به مصاحبه کنندگان نشون بدین.

۲۱. درباره توانایی تون واسه کار کردن تحت فشار بگید

این نوع سؤالات گول زننده رو با دقت جواب بدین. سعی کنین توضیح بدین که چه جوری بعضی وقتا تونسته اید تحت فشار پیشرفت کنین و نتایج بهتری به دست بیارین.

۲۲. تصمیم دارین کم تجربگی تون رو چه جوری جبران کنین؟

با پررنگ تر نشون دادن مهارت ها و دست آوردهای تون حس اعتماد بسازین. از مسئولیتای مشابهی که در زمان تحصیل در مدرسه یا گذراندن دیگر دوره ها برعهده داشته اید صحبت کنین.

۲۳. چه دلیلی به شما انگیزه می ده که بهترین کارکرد رو در شغل تون داشته باشین؟

جوابای احمقانه مثل «حقوقی که می گیرم» شانس استخدام شما رو به شکل قابل توجه ای کم می کنه. کلمات مثبتی مثل حال و هوای کار، انضباط و درست کاری رو به کار ببرین.

۲۴. چه زمانی در این شغل احساس موفقیت می کنین؟

می تونین جواب بدین: «زمانی که از نظر کمّی و کیفی به اهداف تعیین شده برسم و از اونا بالاتر روم تا بتونم به مقام بالاتری در شرکت دست پیدا کنم.»

۲۵. می تونین منافع شرکت رو به منافع خودتون ترجیح بدین؟

خیلی راحت بگید بله. این سؤال فقط واسه این طرح شده که مشخص کنه شما تا کجا حاضرید با شرکت همکاری کنین و همه چیز رو جدی بگیرین تا سازمان رو به اهدافش برسونین.

۲۶. دوست دارین رئیس تون چه ویژگیایی داشته باشه؟

هیچوقت با صحبت از ویژگیای خاص و مشخص سعی نکنین چیزی که توقع دارین رو با اشاره جزئیات توضیح کنین. سعی کنین چند ویژگی مثبت رو نام ببرین، مثلا این که شایسته و منصف باشه و به کارمندان انگیزه بده.

۲۷. توقع دارین ۵ سال دیگر در چه موقعیتی باشین؟

پاسخی واقعی و متناسب با رزومه بدین و طوری صحبت کنین که فردی دارای بینش و آینده نگری به نظر برسین.

۲۸. از اشتباهات شغلی تون چه درسی گرفتین؟

فقط حواس تون باشه که همه اشتباهات بزرگی که در محل کارای قبلی انجام دهنده شدین رو معلوم نکنین. چند اشتباه مهم رو رو کنین ولی بیشتر راجبه چیزی که از این اشتباهات یاد گرفتین صحبت کنین.

۲۹. اگه لازم باشه کسی رو واسه این شغل انتخاب کنین به دنبال چه ویژگیایی در این فرد هستین؟

توضیح شغل رو با مهارتای خودتون مخلوط کنین، ولی مواظب باشین که رابطه اصلی با موضوع حفظ شه و جوابایی که میدید قابل توجیه باشن.

۳۰. از این شغل/شرکت چه انتظاراتی دارین؟

طوری صحبت کنین که انگار به وسیله شرکت استخدام شدین. جواب بدین ترجیح میدید که محدود نباشید و آزادی عمل داشته باشین تا بتونین جدا از اینکه کار خودتون به مسائل کوچیکِ دیگر هم رسیدگی کنین.

۳۱. سؤالی ازم دارین؟

وقتی قبل از مصاحبه تمرین می کنین لیستی از سؤالات تون تهیه کنین. در بین مصاحبه، به شکل مشخص و روشن نشون بدین که جوابای ارائه شده واسه سؤالای تون رو درک کردین. این نشون می ده که تفکر و کارکرد شما همیشه روشنه.

۳۲. به چه دلیل فکر می کنین که می تونین در این کار موفق شید؟

جوابایی که روی شباهت بین ویژگیایی مورد نیاز واسه واسه شغل درخواستی با توانمندیاتون تأکید دارن، جوابای درست هستن و احتمال به دست آوردن شغل رو افزایش میدن.

۳۳. نظرتون در مورد شرکتی که قبلا در اون کار می کردین چیه؟

محل کار قبلی تون رو به عنوان جایگاه مؤثری معرفی کنین که به شما در بهبود استعدادهای تون کمک زیادی کرده. از هرگونه صحبت منفی درباره اون پرهیز کنین، حتی اگه سؤال با لحن و منظور خاصی بیان شه.

۳۴. برخوردتان با انتقاد چطوره؟

طوری صحبت کنین که انگار انتقاد رو بهترین راه پیشرفت میدونید. بگید که هیچوقت انتقاد رو دشمنی شخصی تلقی نمی کنین و چند مثال که نشون دهنده ی ظرفیت شما در انتقادپذیریه رو اشاره کنین.

منبع : how-do-it.com

دسته‌ها: آموزشی