مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان

مدل بلوغ دولت الکترونیکی گارتنر:

اطلاع رسانی

مرحله ابتدایی اجرای دولت الکترونیکی، حضور بر روی وب و فراهم آوردن اطلاعات مربوطه جهت بهره گیری عمومی– مخصوصاً بخش های خارج از دولت، جی توبی[1] و جی توسی[2]– می باشد. شکل وب سایت در این مرحله، شبیه به یک کتاب راهنماست. ارزش ایجاد شده در این می باشد که اطلاعات دولتی به شکلی عمومی قابل دسترسی می باشد. در این مرحله، فرآیندهای دولتی بر روی وب سایت تشریح می شوند و بدین ترتیب شفافیت نسبت به گذشته افزایش می یابد و این امر به معنی بهبود خدمات می باشد. در درون دولت (جی توجی[3]) امکان انتقال اطلاعات به کمک ابزارهای الکترونیکی نظیر اینترنت هست. این فاز کاملاً در مورد اطلاعات می باشد و از ارائه یک صفحه وب تا ارائه جامع اطلاعات، در مورد همه کارهای دولت به مردم را در بر می گیرد. جدول2-2 مدل های بلوغ الکترونیکی(حقیقی و سیحون،1387).

تعامل (اندرکنش)

در مرحله دوم، بخش بازرگانی و شهروندان (جی توسی، جی توبی) تشویق به تعامل با یکدیگر می شوند. مردم می توانند از طریق پست الکترونیکی از مراکز دولتی اطلاعات لازم را اخذ کنند. در این مرحله، امکان بهره گیری از موتورهای جستجو جهت کسب اطلاعات و امکانات بارگذاری کردن اسناد و فرم های مربوطه وجود خواهد داشت. این فعالیت ها امکان صرفه جویی در زمان را فراهم می آورند و در واقع این فعالیت ها، خدماتی هستند که 24 ساعته در هفت روز هفته ارائه می شوند.

در این مرحله، در درون دولت نیز امکان به کارگیری شبکه های لن[4]، اینترنت و بهره گیری از پست الکترونیکی جهت ایجاد ارتباطات و رد و بدل کردن داده ها به وجود می آید. در نهایت می توان گفت که کارآیی و  اثربخشی در این مرحله افزایش می یابد؛ زیرا اغلب فرآیندهای دولت به صورت بهنگام انجام می گردد. هر چند که ارباب رجوع برای انجام تبادلات نهایی بایستی به دفاتر کاری مراجعه کرده و پول را آنجا پرداخت کند، اما بهره گیری از ابزارهای ارتباط الکترونیکی، فرآیندهای دولتی را تسریع می کند(همان منبع).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تبادل (تراکنش)

در این مرحله، پیچیدگی فناوری افزایش می یابد و همراه با آن ارباب رجوع (جی توسی، جی توبی) نیز منتفع می گردد و مبادلات با حجم زیاد و پیچیده نیز بدون مراجعه به دفاتر دولتی قابل اجرا می گردد. به گونه مثال، خدمت رسانی بهنگام، پرداخت مالیات، تمدید یا اخذ مجوزها، ویزا، رویداد و رأی گیری بهنگام در این مرحله انجام می شود. پیچیدگی این مرحله به دلیل نیاز امنیتی بالا و شخصی کردن تمامی خدمات می باشد.

در درون دولت نیز فعالیت ها در تراکنش های بدون کاغذ، بایستی قوانین و مقرراتی را وضع کند. در نهایت این مرحله، اجرای همه فرآیندها را به گونه کاملاً بهنگام میسر می سازد و موجب صرفه جویی در زمان، پول و کاغذ می گردد جدول2-2 مدل های بلوغ الکترونیکی(حقیقی و سیحون،1387).

[1] G2B

[2] G2C

[3] G2G

[4] LAN

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش ارتباط تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، مطالعه خسارت و…)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد