مطالعه سطح رضایتمندی دانشجویان کارشناسی ارشد استان گیلان با بهره گیری از الگوی تعالی سازمانی EFQM (مورد مطالعه استان-R2U_AI0L

نیازها ، انتظارات و رضایت مصرف کنندگان

2-1-7-1) نیازها :

نیاز ، همان احساس محرومیت می باشد . نیازهای انسانی را می توان به سه نوع تقسیم نمود: نیازهای فیزیولوژیکی (نیاز به غذا پوشاک گرما و سرما) و نیازهای اجتماعی (نیاز به احساس تعلق و محبت) و سرانجام نیازهای شخصی (دانستن واظهار وجود) زمانی که نیاز شخص تامین نشود . دو راه حل در پیش رو دارد : اول ، به دنبال چیزی باشد که نیاز را تامین کند و دوم ، تعدیل نیاز در کشورهای پیشرفته ، مردم برای رفع نیاز به دنبال یافتن و یا ایجاد منبع نیاز هستند ، در حالیکه در کشورهای کمتر توسعه یافته ، مردم درصد کاهش شدت نیاز بوده ، با قناعت به امکانات موجود ، به امر تامین نیازهای خود اقدام می کنند. برای حرکت سریع در مسیر نیازها وخواسته های مشتریان ،سازمان همواره بایستی به نظرات آنان گوش  فرا دهد و اطمینان حاصل کند که تمامی فرایندهای بازاریابی ، طراحی ، ساخت و توزیع مطابق نیازها و انتظارات مشتریان باشد (شکسته بند ، 1388).

2-1-7-2) خواسته ها :

خواسته ،شکلی می باشد که نیازهای بشر تحت تاثیر فرهنگ، شخصیت انفرادی به خود می گیرد. بسیاری از فروشندگان ، خواسته ها ونیازها را با هم اشتباه می کنند، مردم تقریباً دارای خواسته های نامحدودند اما در برابر منابع محدودی قرار دارند،از این رو کالاهایی را برای مصرف انتخاب می کنند که در ازای وجود پرداختی حداکثر رضایت برای آنها فراهم گردد .خواسته ها ، وقتی با قدرت خرید همراه باشند تبدیل به تقاضا می گردد اگر بین خواست مشتری که منبعث از نیازها اوست وخدمات عرضه شده به او ، انطباق وجود داشته باشد ، این امر می تواند منجر به کسب رضایت مصرف کننده گردد (شکسته بند ، 1388 ).

2-1-7-3) رضایت مصرف کننده :

امروزه ارزش آفرینی برای مشتری در جهت تاثیر گذاری بر رفتار وی از اهمیت بالایی برخوردار شده می باشد . در کسب و کار امروز ، کسب رضایت مصرف کننده هدف اصلی شرکتهاست از دیدگاه سنتی ، مشتری کسی می باشد که فرآورده های شرکت را خریداری می کند . در دنیای کسب و کار امروزی ، دیگر این تعریف مورد قبول همگان نیست ومشتری را چنین تعریف می کنند : مشتری کسی می باشد که سازمان مایل می باشد با ارزش هایی که می آفریند ، بر رفتارش تاثیر گذارد در محیط کسب وکاری که پیوسته پیچیده تر و رقابتی تر می گردد، کسب رضایت مصرف کننده در حال تبدیل شدن به هدف اصلی شرکت هاست. رضایت مصرف کننده (مشتری) امری فراتر از یک تاثیر مثبت بر روی کوشش های به اقدام آمده در شرکت می باشد . این امر نه تنها کارکنان را وادار به فعالیت های می کند بلکه منبع سود آوری نیز برای شرکت تلقی می گردد. شکل (2-2) مزایای جلب رضایت مشتری را نشان میدهد (شکسته بند ، 1388 ) .

                                 سوالات یا اهداف پایان نامه :

آیا بین اندازه رضایتمندی دانشجویان ارشد در دانشگاهای استان گیلان(سراسری ، آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی)با در نظر داشتن مدل بومی شده EFQM اختلاف معناداری هست؟

1.آیا بین سطح رضایتمندی دانشجویان استان گیلان نسبت به خدمات  ارائه شده اختلاف معناداری هست؟

2.آیا بین سطح رضایتمندی دانشجویان استان گیلان نسبت به ارائه خدمات پیگرانه بعد از ارائه آموزش اختلاف معناداری هست؟

3.آیا بین سطح تصور و توجه دانشجویان استان گیلان در طول دوران تحصیل نسبت به دانشگاه اختلاف معناداری هست؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4.آیا بین سطح وفاداری دانشجویان استان گیلان نسبت به دانشگاه اختلاف معناداری هست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :   مطالعه سطح رضایتمندی دانشجویان کارشناسی ارشد استان گیلان با بهره گیری از الگوی تعالی سازمانی EFQM (مورد مطالعه استان-R2U_AI0L

با فرمت ورد