مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان

تاریخچه پیدایش و شکل گیری تجارت الکترونیک:

تاریخچه تجارت الکترونیک بیشتر به تعریفی که از آن می گردد ، بستگی دارد. یک عقیده این می باشد که اولین داد و ستدی که توسط تلفن و یا فاکس انجام گرفت ، به شکل تجارت الکترونیک می باشد اما تجارت الکترونیک به شیوه امروزی در دهه 1960 میلادی و بر مبنای «مبادله الکترونیک داده ها[1] »، یعنی تبادل الکترونیک اسناد استاندارد شده از یک رایانه به رایانه دیگر شکل گرفت (مقدسی، 1383) مبادله الکترونیک اطلاعات زمینه انتقال الکترونیکی اسناد تجاری را برای شرکتها فراهم نمود، به گونه ای که نیاز به دخالت بشر در این فرآیند به حداقل رسید (کانیز[2]،2000،ص 141) در واقع مبادله الکترونیک داده ها را می توان پدر تجارت الکترونیک امروزی به حساب آورد (بورت و بیلفد[3] ، 1998) زیرا که فناوریهای انتقال پیام با کاهش کاربرد کاغذ در فرآیندهای تجاری و افزایش اتوماسیون، کم کم در تمامی فرآیندهای تجاری سازمان ها نفوذ نمود ، و به مرور زمان با ارتقای کارایی این فرآیندها ، به عنوان یکی از بخشهای لاینفک تجارت در آمد (کیمبرلی ،2005)     اگر چه، آن چیز که هم اکنون می توان نام تجارت الکترونیک سنتی بر آن نهاد ، تنها به مبادله الکترونیک داده ها محدود نمی شده می باشد و دامنه ای گسترده تر از شکلهای گوناگون پیام ، رمزینه[4] و پرونده ها را در کنار ارسال رایانه ای اسناد در بر می گیرد. (زوآس[5] ،1998).

با گذشت زمان و پدید آمدن ابزارهای ذخیره، بازاریابی و پردازش داده ها و دسترسی عامه مردم و سازمانها و همچنین پیشرفت فناوریهای مخابراتی و شبکه های رایانه ای گسترده ، فرصتی پدید آمد که بازیگران صحنه تجارت آن را بسیار سودمند یافتند همچنین طی بیست سال گذشته یکی از روندهای عمده تجارت الکترونیک، کاهش چشمگیر قیمت سخت افزارهای رایانه ای و مهمتر از آن ایجاد استانداردهای جهانی برای توسعه   سخت افزار ها بوده می باشد . چنین فرآیندی را «استاندارد سازی یکپارچه سیستمهای باز[6]» می نامند در ارتباط با    نرم افزارها نیز چنین روندی وجود داشته می باشد، اما استانداردهای نرم افزاری هنوز به اندازه استانداردهای سخت افزاری یکپارچه ، متحد و سازگار نیستند. (توربان و دیگران[7] ،2002،صص230-231)

نکته بعدی پس از یکپارچه سازی و استاندارد کردن ، ایجاد امکانات شبکه ای و توانایی برقراری ارتباط میان سیستم های مختلف رایانه ای بوده می باشد. به این ترتیب شبکه های ارتباطی، همچون آرپانت در دهه 1960، مهمترین تأثیر را در تسهیم اطلاعات و اطلاع رسانی بازی کرده اند.(ونکاترام[8] ، 2000) گفتنی می باشد که پیشرفت غیره منتظره اینترنت زمانی شروع گردید که در سال 1972 میلادی و برای اولین بار، پست الکترونیک با توسعه فناوری جدید آرپانت مورد بهره گیری قرارگرفت. این پدیده به طرح نسخه جدیدی از پروتکل انتقال داده به نام «پروتکل انتقال/ پروتکل اینترنت[9] » منجر گردید(ساوابینی[10] ،1995) . ظهور اینترنت امکان انجام شکلهای جدیدی از تجارت الکترونیک نظیر خدمات را فراهم نمود (گرو[11]،2003) امروزه به لطف کاهش چشمگیر قیمت    سخت افزارها و انعطاف پذیری و سازگاری استانداردهای نرم افزاری ، امکان مبادله اطلاعات در سطح جهان با هزینه های اندک برای عامه مردم فراهم شده می باشد . مبنای اصلی و بنیادی تجارت الکترونیک به اظهار  ساده نیز همین دسترسی سریع، ارزان و آسان به اطلاعات برای انجام داد و ستد از طریق اینترنت می باشد (کلارک[12] ، 1998).

به طورکلی ، روندهای پیدایش و شکل گیری تجارت الکترونیک به پنج مرحله زیر قابل تقسیم بندی می باشد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1] Electronic Data Interchange

[2] Canis

[3] Bort and Bielfeldt

[4] Barcode

[5] Zwass

[6] Standard of open systems intgration

[7] Turban et al

[8] Venkartam

[9] Transfer control Protocol/Internet Protocol(TCP/IP)

[10] Sawabini

[11] Grove

[12] Clark

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش ارتباط تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، مطالعه خسارت و…)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد