مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان

تجارت الکترونیک در ایران:

در دودهه اخیر تحولات چشمگیری در عرصه فناوری اطلاعات و سیستمهای ارتباطی جهان به وجود آمده می باشد . این تغییرات باعث گردیده تا بعضی کشورهای کمتر توسعه یافته ، همچون ایران ، با درک زمینه های جدید ایجاد شده ، برنامه ریزی همه جانبه ای را به  کار گیرند تا با بهره گیری مناسب از این فرصتها به جهش توسعه ای دست یابند و با افزایش ضریب رشد اقتصادی و اجتماعی ، نه تنها فاصله خود را با کشورهای توسه یافته کمتر کنند ، بلکه در صورت توان به رقابت با آنان نیز بپردازند . در این بین تجارت الکترونیک جایگاه مهمی یافته می باشد و ایران نیز ناگزیر در حال پیوستن به این عرصه می باشد (عباس نژاد، 1382).

ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت دنیا و همچنین یک درصد مساحت کره زمین ، تنها دارای سهم اقتصادی معادل یک سوم درصد می باشد . این در حالی می باشد که هزینه تجارت کالا در دنیا حدود شش تریلیون دلار می باشد که طی سالهای اخیر معمولاٌ رشدی بین 89تا125 درصد داشته می باشد . از این مقدار حجم تجارت جهانی سالانه حدود چهار تریلیون دلار آن از طریق تجارت الکترونیکی انجام می گردد که نشان دهنده یک نسبت 2 به 3 بین تجارت الکترونیک و کل تجارت جهانی می باشد و این به دلیل مزایایی می باشد که تجارت الکترونیک به همراه دارد به طوری که با بهره گیری از آن حدود یک چهارم یا 250 میلیارد دلار صرفه جویی خواهد گردید و می توان این رقم را برای تجارت خارجی ایران حدود300میلیون دلار در سال تخمین زد . لذا با در نظر داشتن تعلق این نرخ بالای رشد به تجارت الکترونیک و بی نصیب بودن ای ران از این تجارت قطعاٌ سهم ایران از تجارت جهانی از آن چیز که هم که امروز هست ، پایین تر خواهد آمد (نهاوندیان،1381).

اما ارزش مبادلات ایران چقدر می باشد؟ طی سالهای 1375تا1378 ارزش جاری تولید ناخالص داخلی کشور بیش از دو برابر نقدینگی آن بوده می باشد و لذا ارزش مبادلات در کشور دست کم دو برابر ارزش «تولید ناخالص داخلی» خواهد بود. به طوری که در لایحه برنامه سوم توسعه متوسط نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 61درصد و متوسط نرخ رشد سالانه تورم 9/15 درصد پیش بینی شده می باشد که در نتیجه ارزش جاری تولید ناخالص داخلی کشور در طول سالهای سوم توسعه با نرخ 22 درصد در سال افزایش خواهد پیدا نمود و از 7/416 هزار میلیارد ریال در سال 1378 به رقم 2/1126 هزار میلیارد ریال در سال 1379 و به 4/2252 هزار میلیارد در پایان برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی خواهد رسید. با مبنا قراردادن رقم 5/2 درصد برای صرفه جویی ، اندازه صرفه جویی در انجام مبادلات در اقتصاد کشور از 4/25 هزار میلیارد ریال در سال 1379 به 3/56 هزار میلیارد در سال 1383 بالغ خواهد گردید و در طول برنامه سوم این اندازه به رقم 6/196 هزار میلیارد ریال خواهد رسید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش ارتباط تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، مطالعه خسارت و…)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد