مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان

تاریخچه بیمه الکترونیکی در جهان و ایران:

اینکه کدام قوم و ملت، نخستین بار با بیمه آشنا شدمعلوم نیست. بعضی دریانوردان فینقیه را مبتکر بیمه       می­دانند. به این شکل که دریانوردان از بازرگانان وام دریافت می­کردند و هرگاه دریانورد بدهکار با موفقیت سفر خود را به پایان می­برد، موظف بود که اصل و بهره وام دریافتی را ظرف مدت معین به بازرگانان طلب کار بپردازد. در طی این مدت کالای دریانورد در گرو بازرگان بود و اگر به موقع موفق به دریافت طلب خود     نمی­گردید، می­توانست کالا را حراج کند.اما اگر کشتی دریانورد با حوادث دریا مواجه می­گردید و یا دزدان دریایی حمله ورمیشدند و کالا به غارت می­رفت، وام دهنده حقی در مورد اصل و بهره وام نداشت. پس بازرگان وام دهنده، خطر را تقبل می­نمود یعنی برگشت اصل و بهره وام در گرو سالم به مقصد رسیدن کالا بود؛ این نوع وامها را در تاریخ پیدایش بیمه، بیمه وامهای دریایی نامیده­اند.

با این همه به نظر بسیاری از محققان، بیمه به مفهوم واقعی در سده چهاردهم میلادی به وجود آمده می باشد زیرا قبلا کلیسا با بیمه به صورت وامهای دریایی مخالفت کرده بود زیرا طبق قوانین مذهبی، بهره را حرام         می­دانستند. از این رو تجار وام دهنده شکل آن را عوض کردند و به جای بهره، وام گیرنده جایزه­ای           می­پرداخت که اندازه آن به اندازه نرخ بهره بود اما شکل آن طوری بود که کلیسا نمی­توانست با آن مخالفت کند.

در سال 1552 میلادی در شهر فلورانس کانونی از بیمه­گران با سازمانی مجهز تشکیل گردید که اعضای کانون، حقوقدانانی از بین خود برای تعیین شرایط عمومی بیمه­نامه­ها و تدوین تعرفه­ها و انتخاب نمایندگان کردند. در حدود سال 1691 میلادی، ادوارد لوید[1] در قهوه خانه خود در لندن که نزدیک به اداره نیروی دریایی بود، شروع به انتشار نشریه­ای به نام اخبار لویدز نمود و پس از گذشت چندین سال، قهوه خانه وی، تبدیل به مهمترین مرکز معاملات بیمه­ای گردید. تا سال 1760 میلادی، قهوه خانه لویدز مهمترین مرکز برای بیمه کردن خطرهای دریایی بود.عملیات بیمه­گران لویدز حدود 154 سال در گوشه غربی طبق دوم عمارت بورس لندن ادامه داشت و پس از متجاوز از یک قرن و نیم فعالیت به عمارت اختصاصی لویدز منتقل گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1] Edward Lioyd

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش ارتباط تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، مطالعه خسارت و…)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد