مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان

تاثیر تجارت الکترونیک بر بیمه :

اینترنت و تجارت الکترونیک به عنوان دو بال مهم، نه تنها آغازگر تغییرات عمده در کسب و کارها شده، بلکه زندگی روزمره بشر‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده می باشد. در مدت زمان بسیار کوتاهی، اینترنت به عنوان یک ابزار ارتباطی قلمداد شده و تحقیقات نشان داده می باشد که آمریکائی‌ها در پذیرش آن پیشقدم بوده و علاقه زیادی را برای بهره گیری از اینترنت در خریدهای برخط ابراز کرده‌اند (برنف و دیگران، 1998).

2-12) کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه :

امروزه خیلی از کسب و کارها مانند خرده فروشی، بانکداری و آژانس های مسافرتی (خدمات حمل و نقل) با استقبال از فناوری‌های جدید به خوبی تجارت الکترونیک را در حرفه خود به کار گرفته‌اند. حتی بعضی از این کسب و کارها فرایندهای کسب و کار خود را هم اصلاح کرده و تغییرات حاکم بر کسب و کارشان را پذیرفته‌اند. در این بین، صنعت بیمه به کندی و با تأمل بیشتری گام برمی‌دارد. مهمترین دلیل برای این تعلل را می‌توان در این نکته اختصار نمود که بیمه‌گران بایستی با دقت بالایی تعیین کنند که چه کاربردی (محصول و خدمات) برای این مقصود بهره‌ور بوده و از همه مهمتر تحلیل هزینه-فایده آن را مشخص کنند. این بدین خاطر می باشد که بعضی از کاربردهای تجارت الکترونیک در سایر کسب و کارها به سادگی در این صنعت قابل پیاده‌سازی نیست (ایزو، 1997).

تعامل در تجارت الکترونیک را می‌توان به گونه کلی به پنج بخش تفکیک نمود: جستجو، ارزیابی، توزیع و تحویل، معامله (پرداخت) و خدمات پس از فروش. به بیانی دیگر، اولین گام در خرید بیمه‌نامه از طریق اینترنت با جستجوی سایتهایی برای بیمه‌نامه آغاز شده و بعد از آن مرحله ارزیابی هریک از بیمه‌نامه‌ها از نظر قیمت، مزایا، خدمات مربوطه و… برای ارضای نیازهای خریدار شروع شده و در گامهای بعدی، پس از توافق بیمه‌گر و بیمه‌گزار نحوه ارائه و تحویل بیمه‌نامه توأم با نحوه پرداخت حق بیمه مانند مباحث مرتبط در تجارت الکترونیک در صنعت بیمه می باشد. خدمات پس از فروش در صنعت بیمه، از اهمیت کمتری در مقایسه با سایر صنایع برخوردار می باشد (دسگاپتا و سنگاپتا[1]، 2002).

تجارت الکترونیکی به معنای بجای آوردن مبادلات تجاری ازطریق شبکه به ویژه اینترنت می باشد.(Ratnasingam,2005).

تجارت الکترونیکی از داشتن یک سایت اینترنت فراتر میرود و شامل سفارش دادن،بجای آوردن مناقصات کاریابی و کارمندیابی ومبادله اطلاعات می باشد که با بهره گیری از فناوریها یا اطلاعات صورت میگیرد. درتجارت الکترونیکی، پول میتواند هم به روش سنتی وهم به روش الکترونیکی پرداخت گردد. بسیاری از بازرگانان الکترونیکی، سیستمهای پرداخت مختلفی را به مشتریان خود پیشنهاد میکنند.( 2003و Levier) مهمترین مسأله در سیستمهای پرداخت الکترونیکی تأکید بر امنیت می باشد(1999و Turban,).

تجارت الکترونیکی فرصتهای مهمی برای شرکتها ایجاد کرده که از طریق آن شرکتها میتوانند سهم بازار خود را گسترش دهند و در بازار بین المللی وارد شوند. این باکمترین هزینه وحداقل سرمایه گذاری قابل اجرا می باشد. در دنیای تجارت الکترونیکی، شرکتها از این امکان برخوردار هستند که هم با تهیه کنندگان و هم با مشتریان بیشتر ارتباط مستقر کنند که از طرفی منجر به افزایش فروش و ازسوی دیگر منجر به دسترسی به منابع بیشتر با قیمتهای مناسب و هزینه کمتر میشود(Turban ,2005).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1]Dasgupta Prithviraj and Sengupta Kasturi

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی: سنجش ارتباط تجارت الکترونیک و گسترش بیمه الکترونیک

ب ) اهداف فرعی :

– ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات قبل از فروش بیمه( اطلاع رسانی، فرآیند مقدمات فروش، ارائه مشاوره و…)

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات فروش بیمه(فرآیند فروش، مدیریت صدور داده­های بیمه­گر، صدور داده­ها )

ـ ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک در صنعت بیمه ایران و فرآیند خدمات پس از فروش بیمه(ارتباط و مشاوره پس از صدور، ادعای خسارت، مطالعه خسارت و…)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط کاربرد تجارت الکترونیک با گسترش صنعت بیمه ایران در شعب گیلان با فرمت ورد